Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
جمعه 17 مرداد 1399 | الجمعه 17 ذوالحجة 1441 | Friday 07 August 2020
 دبیرستان خواجه نصیرالدین طوسی
فکر خلاق نسخه چاپی RSS
 • فکر خلاق
  شنبه 27 آبان 1391 ساعت 11:53

  چگونه فکری خلاق داشته باشیم ؟ مراحلی دارد که .......

  این مراحل عبارتند از :۱٫ آماده سازی ذهن۲٫ مطالعه و بررسی۳٫ تغییر و دگرگونی۴٫ کمون۵٫ جرقه۶٫ تأیید و اثبات۷٫ اجرادر مرحله ی اول، یعنی آماده سازی ذهن، شما می توانید ذهن خود را برای داشتن فکر خلاق، آماده کنید. چگونه؟ باهم مروری به برخی از روش های این کار می نماییم :

   

  همیشه جویای علم باشید. همه ی ما می دانیم که فرایند یادگیری، فرایندی نیست که انتها داشته باشد. خیلی خوب است که رویارویی با هر موقعیتی را فرصتی جدید برای یادگیری بدانید. سعی کنید از لحظه لحظه های زندگیتان چیزهای بیش تری بیاموزید.

  زیاد بخوانید، همه چیز بخوانید. خیلی از خلاقیت ها و نوآوری ها در اصل نتیجه ی ترکیب مفاهیم علوم مختلفند. یعنی دانسته های شما از علوم مختلف دست به دست هم می دهند و ایده های جدید، خلق می کنند.

  شما هم می توانید به خواندن کتاب ها، مجله ها و مقاله هایی با موضوع های مختلف، زمینه های خلاقیت را در خود به وجود آورید.

  مطالبی را که می خوانید دسته بندی کنید. به هم ریختگی ذهنی یکی از مشکل های رایجی است که هنگام بروز ایده های جدید به وجود می آیند. بعضی وقت ها ممکن است یک چیزهایی یادتان بیاید، ولی ندانید که آن ها را کی خوانده اید و موضوعشان چه بوده است. این چیزها نمی توانند کمک چندانی به خلاقیت شما بکنند. با دسته بندی مطالعات خود، این مشکل را حل کنید.

  زمانی را هم برای تبادل نظر با دیگران بگذارید. گاهی وقت ها در جمع دوستان هستید و باهم صحبت می کنید. بعد یکی از دوستان یک چیزی می گوید که باعث می شود به فکر فرو بروید یا یاد چیزی بیفتید. این مسأله بسیار خوب است. ممکن است راهی به سمت خلاقیت پیدا کنید. خیلی ها هستند که حتا بدون این که بدانند شما که هستید و به چه فکر می کنید، سؤالاتی را مطرح می کنند که به شما درایجاد نگرش های جدید بسیار کمک می کند.

  مجامع و جلساتی بروید که به رشته ی کاری شما مربوطند. در این جلسات فرصت ذهن انگیزی با کسانی را دارید که تا حدودی مثل شما فکر می کنند . می توانید بفهمید که آن ها چه گونه مسائل را حل می کنند.

   این جور مواقع معمولا به بینش های جدیدی می رسید. در هر رشته و تخصصی ممکن است راه کارهای زیادی برای حل یک مسأله یا مشکل وجود داشته باشد، که مسلما همه ی آن ها را نمی دانید. این جلسات برای آگاهی شما از دیگر راه کارها بسیار مفید است.

  مهارت های شنیداری خود را بالا ببرید. با درست گوش کردن به حرف های دیگران مخصوصا افراد مسن تر و باتجربه تر، چیزهای زیادی یاد می گیرید . برای این کار اول باید یاد بگیرید بهتر گوش بدهید و دوم یاد بگیرید چه گونه بگویید که به شما بهتر گوش بدهند. یعنی توجه شنونده را به خود جلب کنید. شنوندگان خوب، ویژگی های خاصی دارند. ببینید چند تا از این ویژگی ها را در خودتان سراغ دارید :

  خود را جای طرف مقابل بگذارید. خوب گوش بدهید. بفهمید که منظورش چیست و چه می خواهد بگوید.

  بگذارید مخاطب شما بداند که می خواهید مسأله موجود را به شکل رضایت بخشی حل کنید.

  سعی کنید احساس طرف مقابل را درک کنید. با تمام وجود گوش بدهید.

  هیچ کس صددرصد بی اشتباه نیست. سعی کنید از گفته های طرف مقابل چیزهای درست را پیدا کنید.

  میل سرزنش کردن طرف مقابل را در خود سرکوب کنید. سعی کنید احترام متقابل میان شما از بین نرود.

  رفتار خصمانه و انتقادی یا تدافعی نداشته باشید. بگذارید طرف مقابل بداند شما مایلید به حرف های او گوش کنید.

  برای اطلاع بیش تر از افکار و احساسات طرف مقابل، از او سؤال کنید.

  با پیام های غیر کلامی به طرف مقابل بفهمانید که به حرف هایش دارید خوب گوش می کنید. مثلا ارتباط چشمی را حفظ کنید.

  اگر خشمگین هستید، از بحث و مشاجره بپرهیزید. در این حال سعی کنید فقط موضوع اصلی را دنبال کنید.

  سریع قضاوت نکنید.

  جمله های طرف مقابل را تکمیل و یا اصلاح نکنید.  مقاله | علمی
  شماره مطلب: 88
  دفعات دیده شده: 2494 | آخرین مشاهده: 16 ساعت پیش