Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
دوشنبه 13 مرداد 1399 | الاثنين 13 ذوالحجة 1441 | Monday 03 August 2020
 دبیرستان خواجه نصیرالدین طوسی
معرفی طرح سلمان نسخه چاپی RSS
 • معرفی طرح سلمان معرفی طرح سلمان
  سه‌شنبه 1 مرداد 1392 ساعت 15:09

  باسمه تعالی

  ضرورت و اهداف برگزاری طرح سلمان:

   

  » معلم امانت­داری است که انسان، امانت اوست. اگر خدای نخواسته به این امانت خیانت شود، نهایتا خیانت به جامعه شده­ است.«                                                                                       صحیفه امام خمینی(ره)، ج14،ص 35

   

   »باید دستگاه های آموزشی متعهد و دلسوز برای نجات کشور اهمیت ویژه ای در حفظ نوپایان و جوانان عزیزی که استقلال و آزادی کشور در آینده منوط به تربیت صحیح آنان است قائل باشند؛ و نیز از این روست که نقش معلمان و اساتید در تربیت و تهذیب دانش آموزان و دانشجویان به عنوان اساسی ترین و مؤثرترین نقش مطرح می گردد. و همه دیدید که گرایش آنان به شرق و غرب برای کشورمان چه فاجعه ها آفرید و دانشگاه­ها را به صورت دژ محکمی برای خدمت به شرق و غرب درآورد و اکثریت قاطع غرب و شرق­زدگان این مملکت را به عنوان فارغ التحصیل تحویل جامعه داد.«                                                         صحیفه امام خمینی(ره)، ج15، ص254

   

  »خیلى کوته بینى است که انسان شغل معلمى و آموزگارى را [در] ردیف سایر مشاغل متعارف زندگى قرار دهد، که یک وسیله اى است فقط براى تعیّش، که انسان بتواند عائشه کند؛ نانى در بیاورد و زندگى اى بگذراند؛ این حقیقت ندارد، اینجورى نیست، معلمى در ردیف سایر مشاغل نیست؛ بسیار بالاتر است.

   اگر به حقیقتِ تعلیم و تربیت و جایگاه معلم توجه شود، حقیقتاً اینجورى باید تشبیه کنیم: معلم کسى است که پرداخت­کننده و تراش دهنده به یک گوهر گرانبهاست، که به آن ارزش می­بخشد؛ این گوهر گرانبها همین بچه هاى ما هستند، همین کودکان ما هستند، کودکان ملتند، که نسل­هاى آینده را با همه ى مشخصات و ممیزاتشان تشکیل می­دهند و به وجود مى آورند.... کشور اگر بخواهد به سرافرازى برسد، به رفاه و غنا برسد، به علم و تفوّق علمى منتهى شود، اگر بخواهد مردم شجاع، آزاده، فهمیده، عاقل، خردمند و متفکر تحویل جامعه ى بشرى دهد، باید این زیرساخت اصلى را درست کند؛ زیرساخت تعلیم دوران کودکى و نوجوانى. این، شأن معلم است. لذا به معلم خیلى باید احترام کرد. براى ایجاد آمادگى لازم در معلم، خیلى باید صرف وقت کرد. براى تهیه ى سازوکارى که تعلیم و تربیت در آن مؤثر باشد و جهتِ درست داشته باشد، خیلى باید سرمایه گذارى کرد.... این سند تحول[آموزش و پرورش] باید ما را به سمت هدف­هاى اسلامى حرکت دهد؛ باید جامعه را به سبک زندگىِ حقیقتاً اسلامى پیش ببرد؛باید بتواند در ما خصلت­هاى والاى انسانى را به وجود بیاورد. ما امروز در خودمان، در خلقیات خودمان، در رفتار خودمان، نقائصى مشاهده میکنیم؛ این نقائص باید برطرف شود. استعداد بشرى در جامعه ى ایرانى، یک استعداد انبوه و سرشار است؛ این استعداد باید امکان بروز پیدا کند، جهت صحیح پیدا کند.                                      

          مقام معظم رهبری (دام ظلّه)؛ 12/ اردیبهشت/1392

              در هیاهوی بسیار فن­آوری­های مدرن امروزی، نقش معلم به ­عنوان کسانی­که با اندیشه و احساس انسان­ها
  سر و کار دارد، شاید کمتر مورد عنایت قرار گیرد. آنان­که به این واقعیت و به اهمیت نقش این عنصر حیاتی جامعه­ی بشری پی برده­اند، هر روز و در گوشه و کنار دنیا، در حد توان و بضاعت خویش سعی در روشن نگه­داشتن چراغ دانش و معرفت دارند. بی­شک تربیت چنین عنصری که چراغ علم و دانش از وجود او روشنایی می­گیرد، از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار است.

  معلمان، کارگزاران فرهنگی و علمی هستند که عملکرد آن­ها عبارت است از: تأثیر گذاردن
  بر فرهنگ، علم و شخصیت معنوی و اخلاقی فراگیران.

  آری، اگر به دنبال اصلاح ساختار فرهنگی و علمی کشور و توسعه­ی آن هستیم باید عوامل مؤثر در این ساختار را به خوبی شناسایی کنیم. از عوامل توسعه و اصلاح ساختار فرهنگی و علمی هر کشور، کیفیت نظام آموزشی آن است و بدون تردید کیفیت نظام آموزشی هر کشور، وابسته به کیفیت و ارزش کار معلمان آن است. یک معلم شایسته می­تواند تأثیر عوامل منفی فرهنگی را کاهش دهد، زیرا او مشاور و همراه فراگیران است و بیش از آنکه نگران یادگیری آن­ها باشد، نگران روحیات آن­ها و دردمند فرهنگ جامعه است.  بنابراین انتخاب، آموزش و بکارگیری معلمان، یکی از مهم­ترین و حساس­­ترین وظایف یک نظام آموزشی و همچنین نهادهای آموزشی است.

  اصلاح و بالابردن کیفیت آموزش، برای دستیابی به رشد اقتصادی و توسعه­ی نیروی انسانی ضروری است  و تحقق توسعه نیز بدون تربیت معلمان و مدرسان توانا و شایسته غیرممکن به­نظر می­رسد. تربیت معلم را باید نوعی آموزش حرفه­ای دانست که هدف آن، آموختن مهارت­های تربیتی در قالب موضوعات درسی است.
  از آنجایی­­که حرفه تدریس با آزادی عمل و مسئولیت توأم است، آموزش باید علاوه بر تجهیز آنان به فرهنگ عمومی ناب، استعدادهای مهم آنان را پرورش دهد و به افزایش آگاهی­های آنان در زمینه حرفه تدریس کمک کند.

  باید به این نکته توجه کرد که تعلیم و تربیت فقط تدارک فرهنگی معین یا آماده کردن برای یک زندگی خاص نیست. تربیت کردن تنها توسل به تولید فوری یا توجه به قبول ارزش­های حاضر نیست، بلکه علاوه بر آن، توجه دادن به ارزش­هایی برتر از فرهنگ­های آشنا و مافوق هر گونه فرهنگی می­­باشد.
  کار معلم دارای ویژگی­های نظام­مند، پیچیدگی، عدم تعین، کثرت عمل، محدودیت زمانی بوده و نیازمند عقلانیت و تعاملات اخلاقی است. در این راستا معلم یکی از مهم­­ترین ارکان نظام آموزش عالی هستند که باید در تربیت و آماده ساختن او با تدبیر و برنامه­های مفید از هیچ سعی و تلاشی دریغ ننمود. بنا به فرموده حضرت امام خمینی(ره)،
  »معلم امانت­داری است که انسان امانت اوست. اگر خدای نخواسته به این امانت خیانت شود، نهایتا خیانت به جامعه شده­است«. (صحیفه امام، ج14،صص36-35).

  هدف از برگزاری دوره فشرده طرح سلمان در مؤسسه خواجه نصیرالدین طوسی(ره)، ارتقاء و توانمندسازی کادر آموزشی مدارس تابعه این مؤسسه و دیگر مدارس است. نقطه مطلوب آن است در مدارس افرادی متعهد و توانمند حضور یابند که:

  ·  تعلیم و تربیت را از صمیم قلب دوست داشته باشند و در محیط تعلیم و تربیت احساس آزادی و لذت کنند(به حرفه­ی تدریس علاقه­مند باشند).

  ·  به نیروی ایمان و صفت بردباری آراسته باشند.

  ·  دارای فلسفه تربیتی منسجم و سنجیده­ای باشند که براساس آن برای ساختن »انسان جدید «و شایسته­ی   زندگی در عصر جدید، همت گمارند و از رسوب­های عقلی، خُلقی و اجتماعی آزاد باشند.

  ·  نیازهای فراگیران را بشناسند، مسائل و مشکلاتشان را درک کنند.

  ·  استنباط دقیقی درباره مردم و رفتار آن­ها داشته باشند.

  ·  علاوه بر مربی­بودن، محقق هم باشند و فراگیران را به پژوهش و دست­یافتن به حقایق علمی برانگیزانند.

  ·  به موضوع درسی خود، علاقه­مند باشند و همیشه یافته­های تازه­ی آن را دنبال کنند و مورد استفاده قرار دهند.

  ·  گنجینه­ای از روش­های مختلف تدریس داشته باشند تا هنگام ضرورت و بر حسب نوع درس و سایر شرایط، یکی از آنها یا ترکیبی از آنها را به­کار گیرند.

  ·  برای خود، فلسفه­ی زندگی کامل، منسجم و منطبق با بصیرت­های قرآنی داشته­ باشند و بتوانند این فلسفه را در گفتار و رفتار خود بروز دهند.

  ·  بتوانند عملکرد خود را به­طور مستمر ارزیابی کرده و ارتقاء ببخشند و در صورت نیاز، مورد اصلاح و بازبینی قرار دهند.

  ·  تعامل مناسب و مؤثری با ساختار مرکز آموزشی به­عنوان یک نظام منسجم و هماهنگ، به منظور رشد همه جانبه­ی فراگیران داشته باشند.

  ·  در ارتقاء و توسعه کیفی مراکز آموزشی، یاری­رسان مدیریت آن مراکز باشند.

   

   

   

   

   

   

  الگوی شایستگی معلمان:

  «دفتر آموزش و تعالی اولیاء و دبیران» (دفتر اوتاد) این مجتمع، در یک فعالیت پژوهشی و هم اندیشی، طی تابستان 1391، الگوی شایستگی معلمان محترم را استخراج و تدوین کرده است. طبق این الگو، معلم شایسته دارای نقش­های مختلفی می­باشد که محور همه­ی آنها، هدایت­گری به سوی خداوند است:

  · معلم، به­عنوان هدایت­گر محصل به­سوی خداوند، در نقش اسوه­ی رفتاری و اخلاقی، برای دانش­آموزان

  · معلم، به­عنوان هدایت­گر محصل به­سوی خداوند، در نقش تسهیل کننده­ی فرایند یادگیری

  · معلم، به­عنوان هدایت­گر محصل به­سوی خداوند، در نقش ارزیابی کننده­ی اثربخشی عملکرد خود و اصلاح آن

  · معلم، به­عنوان هدایت­­گر محصل به­سوی خداوند، در نقش کمک­کننده به ساختار تربیتی مدرسه

  · معلم، به­عنوان هدایت­گر محصل به­سوی خداوند، در نقش کمک­کننده به مدیریت کلان مدرسه

  این الگوی شایستگی در شکل زیر، به صورت خلاصه و کلان ارائه شده است:

   

   

   

   

   

   

   

   

  ضمنا برای هریک از نقش­های پنج­گانه­ی فوق، یک الگوی تکرارشونده، به صورت شکل مقابل، قابل تصور است که هسته­ی مرکزی این الگو در هر نقش، مولفه ی انگیزشی است:

   

  شرح تفصیلی الگوی کلان فوق، در 5 بخش که هر بخش، حاوی یکی از نقش­های پنجگانه مذکور می­باشد و همچنین، جدول عناوین مربوط به هر یک از مؤلفه ها تدوین شده است.

   

   

     صفحات داخلی | دبیرستان
  شماره مطلب: 185
  دفعات دیده شده: 3266 | آخرین مشاهده: 5 ساعت پیش